آموزش راه اندازی کنترلر ماینیتور - Raspberry

با استفاده از برد Raspberry Pi

شما برای استفاده از سرویس مانیتورینگ از راه دور ماینیتور، باید ابتدا سخت افزار مورد نیاز برای این کار را تهیه و راه اندازی کنید. شما می توانید سخت افزار مورد نیاز را با قیمت بسیار مناسب از ما تهیه کنید، که در این حالت برد ارسالی به صورت آماده و تنظیم شده برای شما ارسال می شود که دیگر نیازی نیست شما کار دیگری انجام دهید و تنها کافی است آن را به برق و سویچ شبکه فارمتان وصل کنید. ولی اگر شما تصمیم گرفتید که خودتان سخت افزار مورد نیاز را تهیه، نصب و راه اندازی کنید، در این پست آموزش انجام این کار  را به شما عزیزان ارائه می دهیم.آیتم هایی که باید تهیه کنید به این صورت می باشد:

    - یک عدد برد raspberry pi 3 مدل B یا +B به همراه کیس محافظ

    - یک عدد آداپتور 5 ولت 3  آمپر همراه با کابل Micro USB مرغوب که افت ولتاژ نداشته باشد

    - یک عدد کارت حافظه Micro SD کلاس 10 با ظرفیت 8GB

    - یک عدد کابل شبکه جهت اتصال برد به سویچپس از تهیه موارد فوق، شما ابتدا باید فایل کنترلر ماینیتور را از این لینک دانلود کنید. برای نصب فایل دانلود شده بر روی کارت حافظه شما به یک کامپیوتر یا لپ تاپ و یک Card Reader برای خواندن و نوشتن بر روی کارت حافظه نیاز خواهید داشت. پس از دانلود فایل و اتصال کارت حافظه به کامپیوتر، نرم افزار Etcher را از طریق این لینک دانلود و سپس اجرا کنید.
در پنجره باز شده نرم افزار Etcher دکمه "Select image" را کلیک کنید و فایل دانلود شده را انتخاب کنید. اگر هنگام اجرای نرم افزار کارت حافظه شما به درستی به کامپیوتر متصل باشد، گزینه دوم یعنی "Select drive"  به صورت خودکار درایو مربوط به کارت حافظه را انتخاب کرده و نمایش خواهد داد. برای اطمینان نام درایو انتخاب شده را حتما بررسی کنید که اشتباهی در این زمینه رخ نداده باشد و درایو دیگر به اشتباه انتخاب نشده باشد که این کار منجر به از دست دادن اطلاعات آن درایو خواهد شد. اگر درایو نمایش داده شده اشتباه است، بر روی آن کلیک کرده و درایو صحیح را انتخاب کنید (البته اگر درایوی با حجم بالا انتخاب کنید، نرم افزار با رنگ قرمز هشداری نمایش خواهد داد که از بروز اشتباه جلوگیری می کند).  سپس دکمه "Flash" را کلیک کنید و تا پایان مراحل آن صبر کنید. توجه داشته باشید که در حین نصب فایل بر روی کارت حافظه، اتصال آن را از کامپیوتر خود قطع نکنید. پس از اتمام مراحل نصب و نمایش پیغام موفقیت آمیز، کارت حافظه را از کامپیوتر خود جدا کنید و آن را به برد رزبری پای وصل کنید. سپس برد را درون کیس محافظ قرار دهید و با کابل شبکه آن را به مودم خود وصل کرده و توسط آداپتور آن را به برق وصل کنید.


پس از روشن شدن برد، شما باید آدرس IP اختصاص یافته به برد را پیدا کنید. برای این کار شما می توانید یا از طریق پنل دستگاه مودم خود آدرس IP برد رزبری پای را پیدا کنید یا از نرم افزار Advanced IP Scanner اقدام به این کار کنید. در روش دوم نرم افزار را از این لینک دانلود کرده و اجرا کنید. در پنجره نرم افزار دکمه Start را کلیک کنید. از نتایج جست و جوی به نمایش در آمده، به دنبال نام raspberry pi  باشید. پس از یافتن آدرس IP برد خود، آن را در نوار آدرس مرورگر خود وارد کنید. در صفحه باز شده شماره سریال تخصیص یافته به برد شما را مشاهده خواهید کرد. این شماره سریال را کپی و ذخیره کنید.
در این مرحله برد کنترلر شما آماده است و می توانید به فارم خود انتقال دهید و به سویچ فارم خود وصل کنید. پس از نصب برد در فارم، به داشبورد پنل خود مراجعه کنید و مراحل ثبت فارم خود را مطابق زیر طی کنید.

پس از ورود به داشبورد خود بر روی لینک "Click to setup your farm" که در ابتدای صفحه قابل مشاهده است کلیک کنید تا فارم خود را تعریف کنید.در این قسمت از ابتدای صفحه بر روی دکه آبی رنگ "Raspberry Pi device" کلیک کنید. در مراحل بعد گزینه YES را انتخاب کنید.
در آخرین مرحله از شما شماره سریال دستگاه کنترلر پرسیده خواهد شد. شماره سریالی که در مراحل بالا بدست آورده و ذخیره کرده اید را وارد کرده و بر روی دکه Submit کلیک کنید.پس از ثبت شماره سریال کنترلر، باید منتظر  اتصال کنترلر و ارسال اطلاعات به سرور باشید. پس از اتصال موفق کنترلر (ممکن است چند دقیقه طول بکشد) لیست دستگاه های ماینر فارم شما نشان داده می شود. در این مرحله شما با وارد کردن  نام  دستگاه ها (با وارد کردن نام برای یکی از دستگاه ها، نام بقیه دستگاه ها به طور خودکار بر اساس نام وارد شده تکمیل خواهد شد) و انتخاب مدل دستگاه ها، مراحل ثبت فارم به پایان می رسد و شما اطلاعات دستگاه های خود را در  داشبورد خود  خواهید دید.